הלב באמזונס

לפעמיים הדברים הכי רחוקים מאתנו הם דווקא הדברים שהכי קרובים ללב שלנו, לפני 10 ימים קיבלתי קריאה נרגשת מחבר יקר, הוא כתב לי: ” אני נמצא כרגע באמזונס בברזיל, מנסה למנוע הקמה של סכר ענק השלישי בגודלו בעולם, תגיע מהר צריך אותך”, מיד האדרנלין התחיל לרוץ לי בגוף, מה באמת לנסוע לברזיל?, הרי רק לפני חודש וחצי חזרתי ממסע אורך בנפאל בהודו, אין לי אגורה בכיס, גם לא עבודה, אפילו על להשכיר דירה אני לא יכול לחלום ובדיוק הבלגן של הקיץ חוזר לרחובות, מה אני משוגע לנסוע לברזיל ?

אבל עמוק בלב ידעתי את התשובה כן אני משוגע!! שתוך יומיים החליט לקנות כרטיס טיסה לברזיל , לפתוח חיסכון מגיל 3 ותוך 48 שעות לשבת עם קבוצה של 50 אינדיאנים באמצע נהר השינג’ו באמזונס ולמחאות כנגד אחד התאגידי האנרגיה הגדולים בברזיל, להיעקץ כמו משוגע ע”י יתושי ענק, לתת לאישה אינדיאנית לצייר לי קעקועים על כל הגוף, לתעד, לצלם ולפגוש אקטיביסטים, פעילים סביבתיים ועיתונאים וכל זה מבלי לדעת מילה אחת בפורטוגזית.

כן אני מעדיף לעשות את כל זה הרבה יותר מאשר ללכת לעבודה כל בוקר, לבר כל ערב, לריב עם בעל הדירה, לנסות לגמור את החודש ואולי להצליח גם לחסוך כמה גרושים לטיול הבא שלי בהודו. אני מאמין שתהליך השינוי מחברה שנמצאת בתהליך של כילוי משאביה הטבעיים והאנושיים עובר כחוט בין כול מדינות העולם, אני מאמין שעד שלא נפסיק לכלות עד תום את משאבי “אמא אדמה” לא יהיה כאן מקום לשינוי אמיתי, האדם ואדמה אחד הם! לא ניתן להפריד אותם ולא ניתן להביא אחד על חשבון האחר, אין אחר יש אחד!. לראות את בני השבטים והקהילות כאן באמזונס, קהילות שאחרונה שבהם נחשפה לאדם המערבי רק לפני 20 שנה!, קהילות ותרבות שאורך חייהם הוא לא אורך חיינו ועדין אנחנו מוכנים להרוס ולהשמיד את כל אלו רק בשביל שנוכל לייצר יותר להדליק את הטלוויזיה עוד כמה שעות ביום, לנוסע יותר ק”מ במכונית שלנו, לבנות בתים גדולים יותר, ללבוש בגדים חדשים יותר, לאכול יותר בשר ולענוד תכשיטים נוצצים וכל זה בשביל מה? האם זו קידמה, האם זו העתיד שלנו? ההווה שלנו? הווה בו תרבויות וקהילות נרמסות ע”י מגה תאגידים חצי ממשלתיים חצי פרטיים אשר משתמשים בסוללות של עורכי דין, עורכי עיתונים ועורכי מהדורות חדשות על מנת להציג לציבור סיפור שקר, אגדה על קידמה ועל התפתחות כאשר מאחורי כל המילים המפוצצות הללו ישנם רמיסה של זכיות אדם, פגיעה בלתי הפיכה בטבע, במרקם החיים המקומי והרס של תרבות שלא מעוניינת ולא צריכה את “הקידמה” היא גם ככה לא צורכת את האנרגיה הזו, היא עסוקה בשימוש באנרגיה ובמשאבים שהטבע נותן לה בצורה ברת-קיימא ובכך יוצרת את העתיד שלה בשימוש נבון במשאבים בהווה.

נכון האמזונס רחוק מאוד מתל אביב, מחולות סמר בערבה, או מתיישבות הבדואים בנגב אבל הסיפור הוא אותו סיפור והחוט שעובר בינהם או החוט שעובר אצל כולנו בלב, אולי זו הזדמנות לשאול את עצמו האם החיים שאנו חיים הם באמת מה שאנחנו צריכים והאם מה שאנחנו צריכים זה החיים שאנחנו חיים.

Advertisements

One thought on “הלב באמזונס

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s