ג’ינס קוריאני

דברים שרואים משם לא רואים מכאן, אומנם המשפט הזה נדוש כמעט כמו כמות האורז שאני אוכל בנפאל, אבל בכל זאת הוא מרגיש לי רלוונטי מתמיד. נסעתי לנפאל לפני ארבע שבועות, לתת, להעניק, לשפר ובעיקר להשתפר, הלבטים היו קשיים איך אפשר לעזוב את האומה הישראלית בשלב כו קריטי, הרי הלפידים עוד לא כבו, השלטים עדיין דבוקים על ארונות החשמל, ותמונת השדרה עדיין מרצדות לי בראש כמו זיכרון מתוק שלא רוצה להימחק ורק מחפש דרך לשחזר את אותה הרגשה מדהימה. המחשבות על העתיד החברה הישראלית פוגשת אותי פה בנפאל ומקבלות משמעות חדשה כאשר אני נחשף וצולל לתוככי החברה הנפאלית המורכבת והמנותקת מסך חלקיה, כאשר המדינה כמעט ולא לוקחת אחריות על אזרחיה, וכאשר אזרח מחליט לקחת את האחריות על עצמו הוא בעיקר מחפש דרך לברוח, לנדוד למקום אחר, טוב יותר. לא בטוח?
חלקם מאמינים שאולי זו העיר הגדולה קטמנדו שתאפשר להם להשיג את הזכויות המגיעות להם, הזכות להשכלה, לפרנסה, לשוויון ולהזדמנות ואחר הקצת יותר חזק מוצא את ההגירה לארצות שכנות או מרוחקות כדרך להשיג את זכויותיו, לדוגמה בחור נפאלי ק שפגשתי וחלקתי עימו כוס צ’יה(תה נפאלי) סיפר שכרגע הוא לומד בשנה אחרונה את השפה הקוריאנית, ואז אולי! יזכה בעבודה הנשחקת ויעבור לגור בקוראיה, שם לדבריו לאחר שיעבוד 12 שעות ביום במפעל ליצור ג’ינסים המיועדים לשווקים המערבים, בתנאי עבודה שלדבריו עדין לא ידועים לו אבל חבר טוב שלו “אמר” לו שעושים שם “הרבה” כסף אבל על המחיר האישי שהוא עתיד ישלם החבר לא מספר לו דבר ממש כמו עשרות אלפי הילדים המשוטטים ברחבי שווקי ורחובות קטמנדו בחיפוש אחר הזכות לקבל הזדמנות קטנה לחיים אחרים, גם להם מגיעה הזכות לספק או לקבל טיפול רפואי בסיסי, חינוך, מזון ראוי והאפשרות לחלום אבל מציאות אחרת.

בקרוב תוכלו לפגוש אותו בקוריאה...

הציבור הישראלי מדבר על צדק חברתי, חלוקה צודקת של המשאבים הציבורים, סולידריות, קהילה, שיווין זכויות והזדמנויות וקורת גג בסיסית לכולם. אין לי ספק שאלו הם היסודות לבניית חברה ראויה אשר כל אזרחיה זכאים לכל המילים והמושגים שתיארתי בתחילת הפיסקה, אבל פה בנפאל הילדים והנוער בכלל לא במקום של להרשות לעצמם להתעסק במושגים של צדק חברתי-חלוקתי הם עסוקים במאבק יום-יומי לסיים את היום עם בטן מלאה ולי “הפעיל החברתי” נשאר לשאול דבר אחד איפה הצדק, איפה הוא בכלל…?

Advertisements

One thought on “ג’ינס קוריאני

 1. דרור היקר.

  לוקח לרובנו גלגולים שלמים כדי להבין…..

  איכשהו הילד בעל הפוטנציאל, שהיום כבר אפשר לומר שמתממש. ..מראה לנו איך עושים גלגול נכון ועל מה באמת חשוב וכדאי להתעכב.

  אח שלי …תמשיך תמשיך תמשיך. ..איפה שרובנו נכשלים כי אנו נכנעים לבינוניות, לשיעמון ולריקבון. …אתה מוצא קרן אור, אי שם….

  ישר כוח אח יקר, תיצור, תעשה, תלמד וגם תלמד קצת אחרים לשם שינוי …כי יש לך מה ללמד…

  אוהב ומתגעגע,

  ההרפתקן הכי בינוני שיש …

  רון.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s