מדינה בתהליך

פתאום בתוך כל השקט מדהים לגלות כמה כוח יש לדממה לכאב ולעצב. לרגע אחד אתה מרגיש שכולם מדברים באותה שפה, אין צורך במילים, לאט לאט מתוך השונות הכל-כך גדולה, הסיסמאות, הרגשות, מהפכי הלב, מהפכי השעה, הספינים, הביבים והמרזלים, יוצאת מבעד לערפל הסמיך הזה שפה חדשה, שפה שלא תמיד זקוקה למילים, מספיק להסתכל עמוק לתוך העיניים ולהרגיש שהיא שם, שגם האדם שעומד מולך ושלראשונה פגשת בחייך כואב את אותו מכאוב  לשניכם הלב רוחש והשערות עלי היד צומרות בדיוק באותו רגע, אתם לא צריכים להתחיל לספר מאיפה אתם או איפה הייתם בצבא כי זה פשוט לא נחוץ, גם ההכנסה שלכם לא רלוונטית ממש כמו שהבגד שאותו אתם לובשים לא אומר עליכם כלום והשעון של ידכם לא מעניין אף אחד חוץ מלדעת מה השעה.

הדברים היחידים שמשנים עכשיו ורלוונטיים הם: התודעה, המושגים החדשים, יכולה הכלה וההבנה וקבלה של כל המורכבויות שנמצאות סביבנו, ההנאה המשותפת של ישבה במעגל יחד עם עוד בין 20-100 לאנשים שאתם לא מכירים עוד תוך כדי לאפשר לעצמך לקבל את כולם כמו שהם עם הדעות הסותרות, התרבות השונה אבל עדין בתוך הדבר הזה להבין שכל אחד צריך להתקדם בתהליך הזה בקצב שלו, לכל אחד הערפל מתפזר בזמן אחר בדרך אחרת אבל העיקר שבסוף הוא יתפזר ותצא השמש.

אף אחד לא יכול ולא צריך לשלוט בקצב ובתהליך. תפקידנו הוא פשוט להיות שם ולדאוג שהוא יקרה. צריך להמשיך לצבור ידע אודות התהליכים החברתיים-כלכלים-ביטחוניים שהביאו אותו לנקודת שפל זו, חשוב שנלמד לקחת את הידע ואינפורמציה ונמצא את הדרך של כל אחד להפיץ אותו לשאר אנשים, שאולי בחלקם קצת חוששים מהדבר החדש הזה.

השיח חברתי המתגבש בימים אלו בין מאהלי הארץ ובין אנשים אשר חודש ושבוע ימים עסוקים בשיחות ובמעגלים אנשים הללו הבינו כי הדרך לשינוי אמיתי עוברת דרך ההקשבה והשיחה, ההכלה והקבלה לצד ההבנה של שכוחו של האזרח חזק מכוחו של השלטון. תפקידנו הוא לבנות מחדש את עמודי התווך עליה עומדת החברה הישראלית, ישנם ערכים שצריך לשפץ יש ממושגים שדרושים רענון והחלפה, יש אנשים צריכים יד בדרך החדשה הזו ויש מדינה שמחכה לאזרחיה.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s