3 מחשבות על שנאה וחברה

1.השונא אחי אנוכי? שאלתי את עצמי בשבוע אחרון, האם באמת אני חיי בחברה שמבססת את יחסה האחד עם השני על בסיס שנאה, ואם כן למה אנחנו כל-כך מפחדים להודות בזה, הרי הדבר ברור, אין אנו מסוגלים להתעלות על פערי ומשקעי העבר על מנת ליצור פה חברה מפוקחת ונאורה. הימים האחרונים לימדו אותי שכאשר קבוצה מסוימת בחברה הישראלית נמצאת במצוקה היא עושה שתי דברים, האחד מוצאת קבוצה אחרת חלשה ממנה ומוציא עליה את זעמה ובשני היא מוצאת קבוצה חזקה ממנה ומטילה עליה את האחריות למצב, אבל לעולם היא לא תשאל את עצמה מדוע הגיע היא עצמה למצב זה ואיך היא יכולה בכוחותיה הפנמיים שלה לעשות שינוי ולהשפיע על עתידה.

2.חיפשתי השבוע בעיתונים ובמהדרות החדשות וברדיו, מילים כמו חמלה, הבנה, הכלה ואמפטיה ובמקום זה כל מה שהיה זה שנאה, גירוש, כעס ובעיקר מצב אשר מנציח את המציאות הישראלית כקרקע בעלת סדקים רבים הנוטים להתפקע חדשות לבקרים ואשר לצערי מנוהלים ע”י אנשים בעלי אינטרסים פולטים ואישיים המעונינים לקדם את מטרותיים ללא שום התחשבות בכלל ולצדם אנשים אלו לא נשמע קולם של נבחרי הציבור בנושא, הם כהרגלם מעדיפים לטמון ראשם בחול וזרוק משפטים גדולים אבל חסרי משמעות.

3.מתי נבין  דתיים, חילונים, אשכנזים, מזרחים, עולים חדשים/ישנים, ערבי ישראל, ערבי פלסטין ואפילו העובדים הזרים, כי כולנו נמצאים כיום באותו בור של שנאה ורק אם נחליט שהגיע הזמן לטפס החוצה ויחד נכסה את הבור נוכל לנסות ליצור פה חברה ראויה, כזו המושתתת על אהבת אדם, רעות, כבוד וסובלנות, הנותנת לאחר ולפרט את היכולת להתפתח בדרכו שלו בהתאם לתרבותו ולתפיסת עולמו אבל עדיין ממשיכה לייצר מכנים משותפים על בסיס הרצון והשאיפה אישית של כל אחד לשקט שלווה והגשמה עצמית. יש שיגידו שכותב דברים אלו לא מבין שמדובר בבעיה מורכבת בהרבה ממה שתואר פה, אבל אני טוען שלמרות הציניות האוחזת במחזותינו כולנו בסוף רוצים שלילדנו יהיה רק טוב וזה לא משנה במה אתם מאמין, עובד, גר, ובאיזה צד של הגדר אתה חי.

שבת שלום.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s